تشخیص فایل ها و دایرکتوری های مخفی توسط رول تشخیص اسپلانک

0 144

اکثر سیستم عامل ها به منظور جلوگیری از تغییر دادن تصادفی فایل های خاص در سیستم توسط کاربران عادی از مفهوم فایل مخفی ‘hidden’ برخوردار هستند. هنگامی که کاربر توسط GUI به جستجوی (browse) سیستم فایل می پردازد یا زمانی که از command های عادی  در command line  (خط فرمان) استفاده  می کند این فایل ها نمایش داده نمی شوند. کاربران باید صریحا بخواهند که فایل های پنهان توسط مجموعه ای از اعلان های رابط گرافیکی کاربران (GUI) یا توسط پارامترهای های command line  به آنها نمایش داده شود.

مهاجمین می توانند با استفاده از این قابلیت فایل ها و پوشه ها را برای ماندگاری (persistence) در هر قسمتی از سیستم پنهان کنند و کاربر معمولی یا تحلیل سیستم  که شامل جستجوی فایل های پنهان نیستند را دور بزنند.

ID:T1564.001

Tactic:Defense Evasion,Persistence

Platform:Linux,macOS,Windows

Permission Required:User

Data Sources: File monitoring, Process monitoring, Process command-line parameters 

Defense Bypassed: Host forensic analysis

Windows 

کاربران می توانند با استفاده از باینری  attrib.exe  فایل های مشخصی را به عنوان hidden علامت گذاری کنند. با تغییر نام فایل به  attrib +h به سادگی یک فایل یا پوشه را به عنوان hidden علامت گذاری کنید. به همین شکل ،”+s”فایل را به عنوان فایل سیستم (system file) علامت گذاری می کند و نشان “+r” فایل ها را به عنوان read only  نشانه گذاری می کند. مانند اکثر باینری های ویندوز،باینری attrib.exe   توانایی اعمال این تغییرات به صورت بازگشتی “/s” را فراهم می کند.

Linux/Mac

کاربران می توانند به سادگی با قرار دادن “.” به عنوان اولین کاراکتر در نام فایل یا پوشه های مشخصی آن ها را به عنوان فایل hidden علامت گذاری کنند. فایل ها و پوشه هایی که با علامت “.” شروع می شوند، به طور پیش فرض در برنامه Finder و برنامه های استاندارد command-line مانند “ls”  قابل مشاهده نیستند. کاربران برای قابل مشاهده کردن این فایل ها قطعا باید تنظیمات را تغییر دهند. در مورد  کاربردهای command line ، به طور معمول یک flag برای دیدن تمام فایل ها (از جمله فایل های مخفی ) وجود دارد.   برای مشاهده ی این فایل ها در برنامه ی کاربردی Finder ، این command  ها باید اجرا شود: به طور پیش فرض com.apple.finder Apple Show All Files  را YES بزنید  و سپس برنامه کاربردی Finder را دوباره راه اندازی (relaunch) کنید .

Mac

فایل های موجود در macOS را می توان با flag (نشان) UF_HIDDEN علامت گذاری کرد که مانع نمایش ان ها در Finder.app می شود اما با این وجود اجازه می دهد تا در Terminal.app  نمایش داده شوند. بسیاری از برنامه های کاربردی این فایل ها و پوشه های مخفی را برای ذخیره ی اطلاعات می سازند برای اینکه فضای کاری کاربر را شلوغ نکنند. به عنوان مثال، برنامه ی SSH یک پوشه ی مخفی .ssh می سازد که شامل کلید ها و میزبان های شناخته شده ی کاربر می باشد.

مثال هایی از رویه ها

APT28 :APT28 فایل هایی را با ویژگی های hidden  ذخیره می کند .

APT32 :درب پشتی  macOS در   APT32 فایل clientID را توسط ساختار chflags مخفی می کند.

 

کاهش اثر (mitigation)

این نوع از تکنیک حمله را نمی توان به سادگی توسط کنترل های پیشگیرانه کاهش داد زیرا بر مبنای سوء استفاده از ویژگی های سیستم هستند .

تشخیص

File system و  دستورات shell  را برای فایل هایی که با پیشوند “.”  ساخته شده اند و command-line  ویندوز که برای افزودن ویژگی hidden  از attrib.exe استفاده کرده است را پایش کنید .

 

Index=windows

Source=’WinEventLog:Microsoft-Windows-Sysmon/Operational” (Event Code=1

Image=”*\\attrib.exe”CommandLine=”*+s*)

Index=windows

Source=”WinEventLog:Microsoft-Windows-Sysmon/Operational” (EventCode=1

Image=”*\\attrib.exe”CommandLine =”*_+h*”)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.